הורות היא בעיני התפקיד הכי משפיע ומשמעותי בעולם


נעים מאד, אני סיון ון דר פלאס, מלווה ומנחה הורים למתבגרים. גדלתי בקיבוץ, בתקופת הלינה המשותפת, ואת הורי הייתי פוגשת בכל יום למשך ארבע שעות אחר הצהריים, לפני שחזרתי לבית הילדים, לישון בחדר שחלקתי עם שלושה ילדים בני גילי. לנוכח האופן שבו גדלתי, זה היה לגמרי לא צפוי, אבל כשנולד בני, גיליתי כי ההורות היא החוויה הכי טבעית, מוצלחת, ממלאת, מהנה ומספקת בחיי. במשך השנים ניהלתי קריירה ארוכה ומוצלחת בתפקידים בכירים בעולם השיווק. כשבני כבר היה כבר בגיל ההתבגרות, בחרתי לעשות שינוי מקצועי דרמטי. מתוך תחושת שלמות גדולה ואפילו שליחות, הצבתי לי למטרה לעזור לכמה שיותר הורים לחוות את ההורות שלהם בדרך מעצימה, רגועה ומספקת יותר, בעיקר דרך שיפור ההבנה והתקשורת בינם לבין ילדיהם.

את ההכשרה המקצועית שלי עשיתי במכללת תל חי, שם הוכשרתי כמנחת הורים לגיל הרך ולמתבגרים ואף בהתמחות בהפרעות קשב וריכוז. מאז הוספתי לעצמי הכשרות נוספות בכלים טיפוליים – NLP, טיפול בטראומה, חינוך למיניות בריאה, הנחיית קבוצות ועוד.

בשנים 2015-2020 כיהנתי כמנהלת מרכז ההורות "מועדון הורים" באגף החינוך בעיריית רמת גן, שהיה כתובת מקצועית להורי העיר לתמיכה, קידום ורכישת ידע וכלים בעולם ההורות. במרכז התקיימו סדנאות הורות, הרצאות, כנסים ומיזמים ייחודיים ומגוונים.

לאורך שנות עבודתי בתחום פיתחתי את גישת "תקשובת" לתקשורת קשובה, המבוססת על מיומנויות תקשורת והקשבה. הכלים שגיבשתי מאפשרים שיפור משמעותי בכל סוגי מערכות היחסים וכמובן בין הורים לילדים באמצעות תקשורת חיובית ומקדמת. השיטה מאפשרת העמקת ההבנה, החיבור והבנת סיטואציות באופן שמאפשר התמקדות והתייחסות לצורך של הילד ומתן מענה מותאם ומקדם, הפחתת קונפליקטים ומתחים והעמקת ההבנה, החיבור והקשר בין בני המשפחה.

אני מאמינה שלכל הורה יש היכולת (גם אם אינו מרגיש כך) להיות ההורה שהוא והיא חלמו להיות, לפני שהחיים הפכו את ההורות להתמודדות כל כך מאתגרת במציאות התובענית של ימינו. לכן אני פועלת לעזור להורים להתחבר לאינטואיציות ולמקורות הידע הפנימי שלהם, ותוך מתן כלים והדרכה פרקטית, לסייע להם למצוא את הדרך הנכונה ביותר עבורם ועבור ילדיהם.

 

אני פוגשת אתכם ההורים בביתכם (או באמצעות הזום), לומדת להכיר אתכם ואת ילדיכם דרך השיחות עמכם, ובעזרת הכלים הפשוטים והעוצמתיים של התקשובת, עוזרת לכם להבין טוב יותר את ילדיכם, לבסס את הסמכות ההורית שלכם, להתבונן על מצבים מזוויות נוספות ולקיים תקשורת קרובה, מיטיבה ויעילה יותר, כך שתוכלו להישאר מעורבים ומשמעותיים בחיי ילדיכם בכל גיל ובכל מצב (כן, גם עם ילדים במצבי סיכון וגם כשמדובר בקרע או נתק ביחסים).

אני מזמינה אתכם להיפגש איתי, לשתף ולהיעזר. בשיחת ייעוץ ממוקדת או בתהליך ליווי מקדם ותומך, אעזור לכם לעשות שינוי בבית, לחזק את הביטחון העצמי בהורות שלכם ולקבל כלים לתקשורת טובה הרבה יותר עם הילדים ולאווירה נעימה ורגועה יותר בבית. תוכלו להיעזר בי בהדרכה פרטנית, להשתתף בקבוצות ההורים שאני מנחה, או להזמין אותי להרצאה בנושאי הורות, כמו הענקת גבולות, סמכות הורית, תקשורת הורים וילדים, כיצד להתמודד עם השינויים של גיל ההתבגרות ועוד.

בנוסף להדרכת הורים אני מנחה קבוצות בתחומים מגוונים: סדנאות תקשובת לארגונים ולמגזר הפרטי, סדנאות הכנה לאזרחות לחיילים וסדנאות הכנה לעולם העבודה.

חשוב לי לשמוע על מה שמעסיק אתכם. כתבו לי ואחזור אליכם.

צילומים: מיכאל ון דר פלאס | אורלי לנדאו

״תקשובת״
תקשורת קשובה

את גישת התקשובת פיתחתי במהלך שנות עבודתי כמדריכת הורים.
ראיתי עד כמה מערכות יחסים מושפעות ממיומנויות התקשורת וכיצד רכישת כלים לתקשורת קשובה
מביאה לשינויים מיטיבים דרמטיים.

אלו ששת היסודות המרכזיים בתקשובת:

הקשבה >

זהו הבסיס. כולנו זקוקים שיקשיבו לנו ויראו אותנו, אבל קשה לנו מאד לצאת מעצמנו ולהעניק הקשבה אמיתית, אפילו לאלו שאנחנו אוהבים יותר מכל (ולפעמים דווקא להם). את המיומנות הזאת אפשר לרכוש ולתרגל. הקשבה אמיתית מאפשרת קרבה והבנה, מעמיקה ומחזקת את מערכות היחסים. תתפלאו לגלות כמה אפשר עוד ללמוד על הילדים שחשבתם שהכרתם כל כך טוב.

שימו לב: להקשיב לא אומר שאתם מוותרים על דעתכם או על השמעת הקול שלכם. הקשבה מאפשרת לכם להבין טוב יותר את ילדיכם ולהתאים את המסרים שלכם ליכולת הקליטה וההבנה ובעיקר גם לצרכים שלהם.

הבונוס בהקשבה: מי שמקשיב לנו באמת, הוא גם זה שנרצה להקשיב לו.
אשמח להציע לכם שפע של כלים לשיפור יכולת ההקשבה וליצירת שיח פתוח ומיטיב עם הילדים.

לזהות את הצורך האמיתי >

כל התנהגות של הילדים שלנו באה כמענה לצורך. צורך יכול להיות רעב, שיעמום, עייפות וכד' אך לעיתים קרובות מדובר בצורך עמוק יותר. אחד הצרכים היסודיים והמרכזיים בגיל ההתבגרות הוא גיבוש הזהות הייחודית שלהם. צורך זה קשור גם לפיתוח עצמאות ונפרדות.

לעיתים קרובות הורים נוטים לפרש בטעות התנהגות מתנגדת, כמבחן או כ"דווקא", וכך נסחפים לתוך מאבקי כוח מתסכלים שאיש לא יוצא מהם נשכר.

בעזרת הדרכה ופיתוח מודעות, ניתן לזהות את הצורך האמיתי שמאחורי ההתנהגות וללמוד להגיב באופן מקדם ומיטיב.

טבואים >

נכון, יש נושאים שקשה, מפחיד או מביך לדבר עליהם, וגם איתנו כילדים לא דיברו עליהם. לרוב אלו דווקא נושאים חשובים מאד, שקשורים לביטחונם ואיכות חייהם של ילדינו. למשל מיניות, או התמודדות עם סכנות כמו אלכוהול, סמים ועוד.

הסקרנות הטבעית של הילדים תשלח אותם לחפש מידע ומענה לשאלות שלהם. אם לא יוכלו לפנות אלינו, הם יפנו למקורות מידע זמינים אחרים – בדרך כלל הרשת והחברים.

הרשת מלאה במידע, אבל לעיתים קרובות מידי הוא שגוי, מטעה, מעוות ולפעמים גם מסוכן עבורם. התפקיד שלנו הוא לוודא שיש להם מידע אמין ומועיל, ולהוות גורם תומך עבורם בכל מצב.

טבעי מאד לחוש מבוכה או חשש כשעוסקים בנושאים רגישים, אבל זהו חלק משמעותי באחריות ההורית שלנו, לכן חשוב למצוא את הדרך לדבר עם הילדים על כל נושא רלוונטי באופן שמותאם לגילם וצרכיהם.

אני מדריכה כיצד לשוחח על מיניות בריאה, על התמודדות עם אלכוהול וסמים (שזמינים להם מגיל צעיר מאד) ולהיות גורם נוכח, משמעותי ותומך, הן כמניעה והן במצבים סיכוניים ואף קיצוניים.

מנהיגות בוטחת >

נכון, המתבגרים שלכם משדרים לכם שהם יודעים הכל יותר טוב מכם, ולפעמים הם אפילו מזלזלים בידע והניסיון שלכם, אבל עמוק בפנים הם חסרי ביטחון ובעיקר חסרי ידע וניסיון בעולם המבוגרים החדש והלא מוכר.

מה הם צריכים מכם? להרגיש שאתם יודעים מה נכון ומה לא ואפשר לסמוך עליכם, גבולות וכללים ברורים, ועמידה אסרטיבית ועקבית בהם (למרות שהם שונאים את זה), ובעיקר הם זקוקים להערכה, אהבה והכלה, כדי לבסס את הדימוי והביטחון העצמי שלכם.

להיפרד ממסיכת המחנך >

כיוון שמעולם לא למדנו כיצד להיות הורים, "מסיכת המחנך" כל היא הדברים שאימצנו לעצמנו מהורינו ומגורמים חיצוניים אחרים, ואותם אנחנו אומרים או עושים מתוך אמונה ש"ככה נכון" או "צריך" כדי להיות הורים טובים.

כיוון שאלה אינן תובנות ואמונות פנימיות משלנו, אלא משהו חיצוני וזר שאנו עוטים עלינו, הן יוצרות חייץ בינינו לבין הילדים שלנו, מרחיקות אותנו מעצמנו, מתחושות הבטן ההוריות שלנו ולבסוף גם מאהובינו, בכך שהן מפריעות לנו להקשיב לעצמנו ולהם ולהיות נוכחים עבורם.

אני עוזרת לכם לוותר בהדרגה על הצורך להגיד ולעשות את "מה שנכון" וללמוד לזהות ולהקשיב לתדר הפנימי שלכם. כשתקשיבו לו תגלו שיש בו (ובכם) המון ידע, רגשות טהורים ואותנטיות.

קול הורי מיטיב >

בקול ההורי הכוונה לאמירות ומסרים שספגתם בילדותכם והשפיעו, במודע או לא, על האמונות והזהות שלכם עד היום. לפעמים אתם עוד יכולים ממש לשמוע בדמיונכם את האמירות האלה בקולם של הוריכם.

בידיכם האפשרות להשפיע מהם המשפטים שהילדים שלכם שומעים וישמעו בקולכם בתוך ראשם לאורך חייהם, שישפיעו על הדימוי העצמי שלהם ועל האמונה ביכולותיהם. כיוון שלא תמיד אנחנו מודעים למסרים שאנחנו מעבירים לילדינו באופן מילולי או לא מילולי, מודע או לא, נגלה יחד מה מכיל הקול ההורי שלכם כדי שתוכלו לכוון אותו באופן שתואם את הערכים ההוריים שלכם.

דילוג לתוכן