לכוון את הפנס
לכוון את הפנס
שמתם לב שיש לנו מין נטייה שכזו להתרכז דווקא בדברים שפחות מקדמים אותנו?

אנחנו פוחדים ליפול – ומסתכלים דווקא לתהום, במקום להביט אל עבר המקום אליו אנחנו רוצים להגיע; עסוקים במחשבות על מי שמרגיז או מפריע לנו, במקום על מי או מה שמשמח ועושה לנו טוב; מרוכזים בחשש להיכשל, במקום להתמקד במטרה הנחשקת וכד'.

זו נטייה הישרדותית טבעית אמנם, אבל רוב הזמן היא אינה משרתת אותנו היטב. כאשר אנחנו מרכזים את כל האנרגיות ותשומת הלב שלנו במקום אחד מסוים, יהיה זה אך טבעי שזה יהיה המקום בו נמצא את עצמנו.

בהורות זה בולט באופן מיוחד. כשהילדים שלנו מאמצים התנהגות מפריעה – מדברים בגסות, צועקים, מפריעים – מיד כל תשומת הלב מתרכזת בהם ובהתנהגותם השלילית: נוזפים בהם, מדברים על ההתנהגות שלהם, עוסקים בה, וכיוון שתשומת הלב שלנו היא צורך בסיסי ואפילו קיומי לילדים שלנו, המסר שמתקבל אצלם הוא שההתנהגות הזו מספקת המון תשומת לב ולכן, למרות הטון השלילי, או אפילו הכעס, משתלם מאד להתנהג בדרך הזו. כך נוצר דפוס קבוע שקשה מאד לשנות – גם אצלנו וגם אצל הילדים.

מתי לאחרונה כיוונתם את ה"פרוג'קטור" שלכם להתנהגויות החיוביות של הילדים שלכם? כל המעשים הקטנים שנראים לנו לרוב מובנים מאליהם, כיוון שהם עונים על הציפיות שלנו מהם: לחזור בזמן הביתה, לעזור לאחיהם או אחותם הקטנים או לנו, להוריד את הצלחת שממנה אכלו מהשולחן, לסדר את המיטה או החדר, להתארגן ולהיות מוכנים ליציאה בזמן, להכין שיעורים, להיות חבר/ה טוב/ה, להתחשב, להקשיב ועוד.

עצה שלי: נסו ליום שלם אחד לפחות, להתמקד ולהתייחס רק להתנהגויות החיוביות של הילדים שלכם, תוך תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. התייחסו לכל כוונה ומאמץ חיובי, גם אם לא הביא לתוצאה מושלמת, ועשו חגיגה קטנה מכל אחת ואחת מהתנהגויות אלה. בסוף היום הביטו לילדים שלכם בעיניים וספרו להם כמה אתם גאים בהם וכמה הם שימחו אתכם עם הדברים שבחרו לעשות, ושימו לב היטב לתגובה שלהם ולאור שבעיניים.

מעתה, הבחירה בידיכם אם להמשיך בניסוי הזה גם בימים הבאים. זכרו – ההתנהגות שבה תמקדו את תשומת הלב שלכם, תהיה זו שתחזור על עצמה יותר ויותר.

 

*הערה: כאשר מכניסים את המילה "אבל" במשפט, היא מבטלת את כל מה שנאמר לפניה. לכן, כאשר אתם מחזקים אותם על התנהגות חיובית, הימנעו מלדבר גם על ההתנהגות השלילית שהיתה לפניה ("זה נהדר שלקחת את הצלחת לכיור, אבל למה לא יכולת לעשות את זה גם אתמול?"). הם חכמים והם יודעים לבד לעשות את המשוואה בראש. התמקדו באור.

 

 

קרדיט לתמונה: created by upklyak – www.freepik.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן