שיחה עם מתבגרת
שיחה עם מתבגרת

היא סיפרה לי שהיא לא מצליחה לשוחח עם בתה הגדולה שיחות של ממש.
"עם שתי הקטנות זה אחרת לגמרי. הן באות, יושבות על ברכי ומתחרות ביניהן מי תספר לי קודם את כל מה שעובר עליהן מטוב עד רע. אבל הגדולה מדברת רק כשהיא צריכה ממני משהו, וגם אז זה קצר ותובעני. כל ניסיון לקיים איתה שיחה, לשמוע מה עובר עליה, מה היא מרגישה, מה היא מתכננת – מסתיים ב'די לחפור'".

"זה כואב, זה פוגע ובעיקר עצוב לי שהילדה האהובה שלי מתרחקת ממני. לפעמים נראה לי שהיא בזה לי".

במפגשים בקליניקה שוחחנו על הצרכים הייחודיים של מתבגרים, על התהליכים המורכבים שגופם, מוחם ונפשם עוברים. ביררנו את נושא השקרים, ההתנסויות המסוכנות, הסתירה המבלבלת בין הצורך בנפרדות, מול הצורך בחום, קרבה והדרכה, עבדנו רבות על מיומנויות הקשבה וחיבור – איך אפשר למרות הכל לייצר תקשורת וקרבה ומשבוע לשבוע דברים החלו להירגע ולהשתנות.

אבל אז נוצר מצב משברי והיא הרגישה שהיא לא יכולה לנהל אותו לבדה. היא ביקשה שאני אפגש לשיחה עם בתה. אני הצעתי שנקיים שלושתנו פגישה משותפת בביתן.

בתחילת הפגישה הבת ישבה בפינת הספה ושתקה, אך לאט לאט, כשהבינה שבאמת מקשיבים לה ורוצים לשמוע את דעתה, צרכיה ורצונותיה, היא נפתחה, והצטרפה לשיחה. האם שאלה את השאלות שלא הצליחה לשאול לפני כן, והבת ענתה באופן ענייני ומלא. מידי פעם תרגמתי קצת משפת המתבגרים לשפת האמהות ולהיפך, חיזקתי, עודדתי והרגעתי כשהיה צורך, אבל את הדרך עשו שתיהן, אחת מול השנייה, ובסוף השיחה הן הגיעו יחד להחלטה משותפת, אמיצה ומשמעותית.

כשהסתיימה הפגישה, ביקשתי מהאם לשבת לכתוב את כל הדברים שהבינה ולמדה מהשיחה עם בתה. הרשימה שקיבלתי במפגש הבא, ריגשה אותי מאד. התובנות שלה הראו לי שהיא הפנימה ויישמה את מהות גישת ה"תקשובת" – הקשבה אמיתית, עמוקה ופעילה, פנימה והחוצה, תוך ראיית האחר והבנת הצרכים שלו:

ואלה התובנות שאותן היא הרשתה לי לשתף כאן, כדי שגם הורים אחרים יוכלו ללמוד מהן:

  • כשהיא לא משתפת אותי, זה בגלל שהיא עסוקה בעצמה ולא בי. פשוט לא עובר לה בראש לשתף, וזה לא בהכרח שהיא מנסה להסתיר ממני.
  • השקרים הקטנים וההסתרות – זה לא אישי נגדי
  • הם נובעים גם מהצורך בנפרדות, שהיא תהליך טבעי שיילך ויגדל עם השנים
  • כל אחת מאתנו רואה את המציאות אחרת ונותנת לה פירוש אחר
  • חשוב לפנות אליה בשאלות ממוקדות וענייניות בלי כל ה"מסביב"
  • לא להעמיס עליה מידע שלא רלוונטי אליה, זה מתיש אותה
  • כשהיא תהיה בוגרת יותר, נוכל לשבת יחד ולשתף יותר

עכשיו הן יצטרכו להביא את ההחלטה שעשו יחד לביצוע יום יומי, וזה מן הסתם לא יהיה פשוט, אבל עכשיו הן צוות שעובד יחד למען מטרה משותפת וזה כבר משנה את הכל.

 

 

*קרדיט לתמונה: Photo by Albert Rafael from Pexels

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן