רגע לפני שמתחילה שנת הלימודים
רגע לפני שנת הלימודים

נעמי הודיעה לי היום שהיא מרימה ידיים: הילדים ישנים עד אחר הצהרים, מסתובבים בבית כמו זומבים והמילים היחידות שהיא שומעת מהם הן "אוכל", "יוצא", "חברים" ו-"כסף". אם היא מנסה לתקשר איתם קצת יותר היא שומעת גם "חופרת". "איבדתי שליטה על מה שקורה עם הילדים בחופש הזה. מה עושים?" היא שואלת אותי בייאוש.

החופש עוד מעט נגמר ואת הכללים שלו, שמאפשרים שמירת מסגרת כלשהי, היה כדאי לקבוע עוד לפני תחילת החופש. למעשה, אולי אפילו בתחילת תקופת הסגרים של הקורונה…

איך עושים את זה?

מכנסים את בני המשפחה לקראת תום שנת הלימודים ומשתפים אותם בהיערכות לקראת החופש. קובעים נהלי עדכון – ההורים צריכים לדעת תמיד איפה הילדים (כן, גם המתבגרים) ועם מי. אם משהו משתנה, מודיעים מייד ומבקשים רשות. קובעים גם שעה בה חייבים לחזור הביתה, ולא מאפשרים חריגות ממנה בשום אופן. מעודדים אותם לצאת לעבודה, התנדבות וכד'. זה שומר על סדר יום קבוע יחסית ושומר אותם פעילים ומחויבים למשהו פרודוקטיבי.

ועכשיו זה כבר כמעט מאחורינו. אף פעם לא מאוחר מידי לחזק כללים ולעמוד עליהם. אנחנו כבר למודי ניסיון ויודעים אחרי כמעט שנתיים של קורונה, שיציאה מהשגרה יכולה לקרות כל רגע, וכמה חשוב לתמוך בילדים ולספר להם בסיס יציב בתקופות לא יציבות.
בעוד פחות משבועיים הילדים יחזרו לשגרה (חמסה חמסה חמסה), סדר היום יתמלא, הם יקומו בבוקר ללימודים, הלילות יחזרו להיות הזמן שבו ישנים ונחים לקראת מחר ואפילו הארוחות יחזרו לזמנים הטבעיים שלהן.

המעבר מחופש ארוך לסדר יום מהודק וקבוע אינו פשוט. הוא קשה לילדים בכל גיל והרבה פעמים גם להורים. בגלל החגים והחשש מסגר נצטרך שוב לעבור בין חופש לשגרה וזה מאתגר מאד. כדי להתמודד עם השינוי ולהפוך אותו לחלק ככל האפשר, כדאי להתכונן גם אליו מראש ולהכין את הילדים לקראתו כבר היום.

הנה כמה רעיונות לפעולות שניתן לעשות עם ילדים בכל גיל כמעט, שיכינו אותם לקראת החזרה ללימודים באופן הדרגתי ונעים:

לכו יחד לקנות את ספרי הלימוד והציוד הלימודי. אפשרו להם לבחור (במסגרת התקציב שקבעתם) את הילקוט, היומן, סוג ועיצוב המחברות, הקלמר וכדומה.

קבעו יום בו עוברים יחד על מדפי הספרים, המחברות והציוד הלימודי. עודדו אותם ואם צריך סייעו להם למיין, לסדר ולזרוק (או להעביר הלאה) כל מה שלא נחוץ להם יותר. הפעולה הזאת מאפשרת להם הכנה פיזית ורגשית למעבר ויש בה גם משמעות סימבולית – מתחילים את השנה החדשה "על נקי".

חשבו יחד האם החדר שלהם מתאים לצרכיהם בשנה הקרובה, ואם נדרשים שינויים מפאת גילם, תחביביהם או הדרישות הלימודיות החדשות: מיקום וגודל פינת הלימודים, אפשרויות האירוח, העיצוב וכד'.

עברו איתם יחד על העבודות שקיבלו לחופש, בדקו שהכל בוצע ואם לא, דאגו שיסיימו אותם גם זה יעזור להם להתכונן נפשית לקראת למידה ועמידה בחובות.

– זה הזמן להתחיל בהדרגה להחזיר את היום והלילה למקומם הטבעי ולחזור לאט לאט לשעות השינה והקימה הרגילות, לארוחות מסודרות בזמנים קבועים ולהזכיר לכולם את כללי הבית ולעמוד על קיומם.

זכרו: החופש הבא (נקווה שלא יגיע לפניו סגר) מחכה ממש מעבר לפינה. היערכו לקראתו, תכננו מה שניתן, קבעו כללים ברורים בבית ודאגו לעמוד בהם.

 

 

photo created by freepik – www.freepik.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן