לא תאמינו – מצאתי אוצר!
לא תאמינו - מצאתי אוצר!

ועכשיו אני הולכת לחלוק אותו איתכם. בארגז ישן שהבאתי מבית הורי, מצאתי רשימה של 18 עצות חכמות ומדויקות להורים, אותן כתבה בכתב ידה היפה אמי ז"ל, שחינכה דורות של ילדים כגננת ובהמשך לימדה והכשירה גננות בסמינר אורנים. התרגשתי כל כך למצוא את העצות האלה – כמו לקבל דרישת שלום אוהבת מאמי, שהחלטתי לשתף אותן גם איתכם, בצירוף התובנות והמחשבות שלי בנושא. לרשימה שכתבה, קראה אמי "בלדה להורה הנבוך". היא כתבה אותן להורים לילדים בגיל הרך, אבל העקרונות החכמים שלה מתאימים גם לגיל ההתבגרות, כפי שתוכלו לקרוא במילים שצירפתי לכל אחת מעצותיה.

העצה הראשונה מתוך "בלדה להורה הנבוך" נוגעת לפינוק ייתר:
"אל תפנק אותי יותר מידי. אני יודע שאיני צריך לקבל את כל מה שאבקש, אני רק מנסה אותך"

 

יותר משילדים זקוקים לדברים אותם הם מבקשים, הם צריכים לדעת ולהרגיש שאנחנו ההורים יודעים מה נחוץ להם, מה נכון עבורם ושאנחנו מסוגלים להעניק להם גבולות ברורים ולשמור עליהם. שמתם לב כמה מהר הם מאבדים עניין במשחק שכל כך התחננו שנקנה להם, לאחר שקיבלו אותו? כשאנחנו נענים לכל בקשה ומתקפלים בגלל שהתעייפנו מההתמודדות איתם או בגלל בכי, אנחנו מועלים בתפקיד ההורי שלנו – הענקת הגבולות שכל כך נחוצים להם. וכך מבלי להתכוון, אנחנו פוגעים בתחושת הביטחון שלהם לגבי היכולות שלנו להנהיג, להוביל ולכוון אותם.

אז מה עושים? קבעו כללים ברורים של מותר ואסור, מתי וכמה – ועמדו בהם בנחישות ובעקביות, גם אם ילדכם יבכה או יכעס. *עצה זו מתאימה לכל הגילאים

עצה שנייה מתוך "בלדה להורה הנבוך":
"אל תחשוש להיות תקיף. אני מעדיף זאת, הדבר יקנה לי ביטחון"

הילדים שלנו זקוקים שנהיה עבורם הורים נחושים, בטוחים בעצמם והחלטיים. כשאנחנו משדרים ביטחון והחלטיות, הם מבינים שיש להם על מי לסמוך ולהישען, ולכן גם אם לא יאהבו את ההחלטות שלנו ואפילו ינסו להתווכח או להמרות את פינו, העמידה הנחושה והעקבית שלנו תעניק להם תחושת ביטחון (אשר נחוצה להם הרבה יותר מהצעצוע, הממתק או הסדרה בטלויזיה שהם כל כך מבקשים). טוב ונכון להתייעץ עם הילדים ולהיות קשובים לרצונותיהם וצרכיהם, אבל חשוב לזכור שהם חדשים בעולם הזה ואין להם את הידע, הנסיון והיכולות שלנו לקבל החלטות ולהתנהל באופן מושכל ואחראי. ולכן אנחנו עושים זאת עבורם ועל הדרך מלמדים אותם אחריות וערכים.

אז מה עושים? מגדירים לעצמנו את העקרונות והערכים שחשוב לנו להעביר לילדינו ופועלים בעקביות ובנחישות על פיהם, ולא על פי רצון רגעי של ילדינו.

עצה שלישית מתוך "בלדה להורה הנבוך":
"אל תאפשר לי לקנות הרגלים רעים. אני סומך עליך שתעקרם ממני בעוד מועד"

הרגלים יכולים להיות כלי נפלא ללמידה, לסדר, לשמירה על הבריאות ועוד. אבל אם לא מפעילים שיקול דעת הורי, או סתם "נרדמים בשמירה", הרגלים יכולים להיות גם דפוס מזיק לילד עצמו ולפעמים גם לסביבה. ואם כבר הושרש הרגל מזיק (בתזונה, סדר יום, שינה, למידה ועוד), אף פעם לא מאוחר מידי להיפטר ממנו.

איך? שוחחו איתם על ההרגל וההשלכות שלו, בררו איתם אם הוא עדיין משרת אותם וכיצד ונסו לחשוב יחד איתם על אלטרנטיבה חיובית יותר. תוכלו לעזור להם באתגר השינוי בכך שתעודדו, תחזקו אותם על ההצלחות שלהם ותעמדו לרשותם בכל עזרה (אך אל תעשו את הדברים במקומם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן